Ako kultúrny barbar Art Film Fest navštívil

Dlhé roky bol Art Film Fest výsadou mesta Trenčianskych Teplíc Neviem čo sa prihodilo, že sa musel festival z mesta porúčať, ale stalo sa. Kandidátov na náhradu by bolo viac. Nitra? Banská Bystrica? Vyhrať mohol len jeden. A to Košice!

Festival trval celý týždeň, čiže pracujúci človiečik ako ja si mohol dovoliť, len dva premietacie dni, ale aj to stačilo na zachytenie atmosféry festivalu, mesta a celej východňárskej podstaty. Film, mesto, pekné prostredie, veľa alkoholu a v neposlednom rade pekné ženy. Toť všetky podstatné ingrediencie.

Košice sú nové mesto snov vážení! Neviem ako, kedy a prečo tento titul získali Piešťany, ale tie sú už len mesto odumretých snov. Košice stihli za pár rokov vybudovať niekoľko skvelých miest. Dnes sa dávajú ťažké prachy do retro dizajnu. Kino Úsmev? Nechali všetko v pôvodnom stave, len trošku poupratovali a svet div sa, máme tu dokonalý retro podnik/kino a to bez minutých tisícov.

Z plavárne  kino? Kunsthalle vás presvedčí, že to vôbec nie je crazy idea. Kulturpark? Tak toto miesto ospevujú aj samotní umelci, či už herci alebo speváci. No a zachcelo sa vám trochu alkoholu? Bežte do Diss artu! Parádny 80% alkohol, ktorý vás prekvapí svojou jemnosťou. Shot (N)A mol musíte vyskúšať! Najlepšie tri krát!

Okey, ale dosť bolo alkoholickej rozkoše. Sme tu boli predsa na Art Film Fest. Prvé čo som mal vidieť bola Čiara. Najúspešnejší film minulého roka. Dokonca aj Pani herečka Emília Vašáryová ho prišla uviesť. Ak si myslíte, že som ho videl, ste na omyle. Na miesto toho som musel vynášať chladničku. Tak to dopadne keď vám kuriér napíše, že tovar donesie niekedy medzi 10:00 a 17:00. Nabudúce mu fakt odpíšem, že ho čakám medzi Bratislavou a Košicami.

Na druhý pokus sa to už podarilo. Ľadové Peklo. Survival film. Chlap snažiaci sa prežiť v náročných podmienkach Arktídy. Až tesne pred začatím filmu som zistil, že v ňom hrá Mads Mikkelsen. Jeden z najtalentovanejších hercov súčastnosti. Moja natešenosť teda stúpla na maximum. Film ako taký nie je nijak svetoborný, ale rozhodne sa oplatí vidieť. Ide o realistickejšiu verziu/kombináciu filmov Revennant a Stroskotanec. Nečakajte žiadne konverzačné rodeo ako v tarantinovke. Scenár tohto filmu mal asi tak 10 strán. Herecké repliky by sa vošli až na jednu. O to viac bolo emócií. 7/10

Následne sme mali tak trochu pauzu, ktorú sme venovali futbalu. Neukameňujte ma. Veď sú majstrovstvá sveta! Ale večer po siedmej sme si to už namierili na Tlmočníka (skoro sme ho prepásli! 10 minút pred začatím sme zistili, že sme v zlom kine!!). Od Tlmočníka som nemal žiadne očakávania a o to viac ma príjemne prekvapil.

Malá slovenská roadmovie o dvoch Starších pánoch, kde jeden je „bručoun“ a ten druhý zase strašne fasa, kúl a vtipný pánko, čo si rád užíva život. Film má však aj oveľa vážnejší mesidž. Cielom cesty sú totiž stopy jedného nacistického pohlavára, ktorý na Liptove napáchal strašné zverstvá. Jeden z dvojice pánov je jeho syn a ten druhý, vďaka nemu prišiel o rodinu. Prvá polka filmu stavia na komických situáciach (všetko však robí decentne), tá druhá už pojednáva o dopadoch vojnových zverstiev na ľudí. Film od polovice stráca dych, ale aj tak stihne prísť do úspešného konca. 8/10

V daný večer nás už nič iné nečakalo, takže nasledovala povinná Tour de Bar. DissArt – Bernard -Colosseum. (N)A mol (80% alkohol neviem s čím, ale bolo to sladké, ako hovno z nutrie, takže tie % nebolo cítiť) –  Metrák (10x vodka s red bullom) a na záver už len to pivko. Ráno bolo kruté.

Ďalší deň už bol posledný premietací deň, takže sme toho museli stihnúť čo najviac. O 12:30 sme započali filmovú jazdu s nemeckým vojnovým filmom Kapitán. Ako to môže dopadnúť, ak sa vojak, ktorý dezertoval a musí sa schovávať kde sa dá, dostane ku uniforme hauptmanna (čiže kapitána)? Celkom zaujímavo. Na všetko nazeráme z pohľadu nacistu, takže sa dostaneme aj k vedeniu pracovného tábora (avšak nie sú tu židia, ale dezertéri a zločinci). Film je natočený podľa skutočných udalostí, čo ma aj celkom prekvapilo – niektoré veci museli byť vymyslené! 8/10

Následne prišlo narad prvé sklamanie. Vlastne nie, šak som ani nič nečakal. Tak teda len prvý slabší film. Budapest Noir alebo skôr Budapest klišé. Poznáte tie tajomné drsné kriminálky kde sa jeden mačo zoznámi s famme fatal, tá následne umiera za záhadných okolnosti a všetko to vedie na najvyššie miesta? Kto by nepoznal. Aj klišoidný príbeh sa dá spraviť zaujímavo, to ale nie je prípad tohto filmu. Klišé, klišé a ešte raz klišé. Snaď to tým maďarom nabudúce vyjde s iným filmom. 5/10.

A na záver sme si nechali americkú produkciu v réžii legendárneho Spike Leeho. BLACKkKLANSMAN. Nie nechcem zvýrazňovať pravdu ako čitateľ „kvalitného“ plátku Zem a Vek. Tak sa ten názov naozaj má písať! Film ma krejzy premisu. Začínajúci policajt v Colorado Springs sa dostane na oddelenie, ktorého moc nezaujíma.Nesmiem zabundúť spomenúť, že sa jedná o černocha. Dôležitá informácia a už o vetu ďalej zistíte prečo.

Na základe inzerátu Ku Klux Klanu v novinách sa rozhodne spraviť šialenú vec. Infiltrovať sa k ním prostredníctvom telefonátov. Svet div sa, ono sa mu to podarí! A svet div sa opäť, film je založený na skutočnej udalosti. Film je zábavný a aj napínavý avšak zráža ho ku dnu dĺžka. O pol hodinu menej a išlo by o parádny film. Stále sa jedná o dobrý film, ale nie tak parádny ako by mohol byť. 7,5/10.

Koniec festivalu sa ešte decentne zapil pivom v krásne vynovených priestoroch Tabačky. Krajšia bodka na záver alkofilmtripu nemohla byť. Ak každý rok váhate, či akciu akou je Art Film Fest navštíviť, tak neváhajte. Uvidíte krásne mesto, pozriete si filmy, ktoré sa oplatí vidieť (toto nemusí platiť pre každý jeden pustený film, ale verím, že tých zlých veľa nebude), no a alkohol? Nuž čo je lepšie ako dať si do nosa za málo peňazí a v peknom prostredí? Nabudúce kamoši, neváhajte a navštívte Art Film Fest v Košiciach!

0 comments