Ako z nemožnej misie spraviť možnú? To vie iba Tom Cruise

Tom Cruise je čistý „blázen“. To vie asi každý. V súkromnom živote na to Tom dopláca, ale vo svete filmu, to z neho robí nenahraditeľný úkaz. So žiadnym iným hercom nenatočíte také zábery ako s Tomom Cruisom. V bežných akčných filmoch zastupujú hercov kaskadéri a tak pri akčných scénach vidíte buď len postavu herca odzadu, alebo z väčšej vzdialenosti. To len, aby ste nevideli, že to vlastne nie je Daniel Craig alebo Dwayne Johnsson, kto to tam skáče z budovy na budovu.

Ale späť k nemožnej misii. V poradí už šiestej. Táto séria je tu s nami už cez 20 rokov a za tú dobu sme dostali 6 úžasných filmov ( jeden diel by bol na polemiku). Doteraz každú časť natočil vždy iný režisér, čím sa snažili každému dielu dodať odlišný nádych. Šiesty diel s podtitulom Follout, túto tradíciu búra a na režisérsky post sa opäť dostal Christhoper McQuarrie, ktorý natočil aj predchádzajúci diel s podtitulom Rogue Nation.

Všetko nasvedčuje tomu, že tento ťah bol opäť trefou do čierneho, čo podčiarkujú nadšené recenzie kritikou a aj návštevnosť kín. Za prvý premietací víkend si film stihol len v Amerike odniesť 60 melónov, čo z neho robí zatial najúspešnejší diel v sérií. Dokonca ide o druhý najlepší otvárak zo všetkých filmov, ktoré Tom Cruise natočil. Vyzerá to tak, že Tom v tejto role ešte pár rokov pobudne a možno sa dočkáme aj nejakej nemožnej misie z domu dôchodcov. Nahradiť Toma Cruisa iným hercom bude skutočne náročné. Už tu jeden pokus bol. V 4 časti s podtitulom Ghost Protocol, kde sa pripravovala pôda pre postavu herca Jeremyho Rennera.

Ako vidí novinku Kultúrny Barbar? Vskutku pozitívne, aj keď všetci pasujú nový diel s podtitulom Follout titulom najlepšia časť série. No ja s tým nesúhlasím. Aj keď ma k tomu sakra blízko.

Neviem či ma zmysel opisovať dej, lebo ten je zase raz tak neskutočne zamotaný, že jeho vysvetlenie by vydalo na ďalších 10 000 slov. Odporúčam vám však pozrieť si predchádzajúci diel Rogue Nation, s ktorým ma novinka veľa spoločného. Tím okolo Ethana Hunta zostáva skoro nemenný – Benji v podaní Simona Pegga a tučný černoch, na meno ktorého si nespomeniem, sú už stálice. Ďalej tu máme Rebeccu Fergusson, ktorej postava je pre Hunta niečo ako catwoman pre Batmana, čo znamená, že raz mu pomôže a vzápätí ho podrazí a tak dookola. A samozrejme to medzi nimi iskrí jak s prskavky.

Máme tu však novú postavu, ktorá sa pridáva k tímu Ethana Hunta a tú stvárňuje Henry Cavil so zaujímavým fúzikom ala Super Mário. Tento fúzik navyše spôsobil veľké komplikácie pri dotáčkach filmu Justice League. Režisér novej nemožnej misie chcel vyjsť tvorcom Justice League v ústrety, bol dokonca ochotný pozastaviť produkciu na pár týždňov. V poslednej chvíli sa však do veci vložilo štúdio Paramount a všetko zatrhla. A štúdiu tak patrí vďaka, že sme dostali supermana s bradou hladkejšou než hladká múka.

Akčné scény sú vo Follout opäť na ešte vyššej úrovni šialenosti než v predchádzjúcich častiach. V časti kde Ethan skáče z budovy na budovu, si Tom Cruise dokonca škaredo zranil nohu, kvôli čomu sa produkcia musela na niekoľko týždňov zastaviť. A aj keď scénu natáčali viac krát, použili presne ten kde sa Tom skutočne zranil. Čiže keď Ethan po doskoku kríva, nehrá to. Taktiež scénu zoskoku HALO z lietadla, točili asi 100 krát, no použili len asi 8 záberov. Treba dodať, že HALO, je špecialna metóda zoskoku, kedy si padák otvoríte až vo výške 650 metrov nad zemou.  Aj tieto scény robia z filmu neuveriteľný zážitok.

Nemá moc zmysel viac toho rozoberať, lebo pre fanúšikov podobných filmov je povinnosť si tento počin pozrieť a som si istý, že tak urobia viac krát. No ľudí, ktorí, takémuto žánru neholdujú, nepresvedčí ani Mission Impossible 6.

Najnovší diel sa navyše o čosi viac podobá svojmu britskému náprotivku – Jamesovi Bondovi. Viackrát mi hlavou počas projekcie prebehlo, žeby som si rád pozrel crossover týchto dvoch postáv. Myslím si však, že Ethan, by v tomto prípade ťahal za kratší koniec (BOND FOREVER)

Novinka patrí rozhodne k lepším častiam tejto série avšak 3 časť, stále neohrozene kráľuje na tróne. Prečo? Ak by som mal 6 časti niečo vytknúť, tak je to možno o čosi menší emocionálny náboj, aj keď sa o to úkrutne snaží, nie vždy to vychádza. Nevadí. Nemôže byť všetko možné ako vo svete nemožných misií. Stále si však odo mňa 56 ročný Tom Cruise odnáša krásnych 8/10.

 

0 comments