Dokument o tých, čo nemali nikdy zostarnúť

Filmov a dokumentov o druhej svetovej vojne je habadej. Len si spomeňte na Spielbergové klenoty ako Zachráňte Vojaka Ryana či Bratstvo Neohrozených. O prvej svetovej vojne je už toho o čosi menej. To sa však rozhodol zmeniť známy režisér Peter Jackson, ktorý dostal možnosť nazrieť do starých, pred verejnosťou ukrytých, krabíc plných záberov a fotiek z prvej svetovej vojny. Bola by chyba túto príležitosť nevyužiť a nevytvoriť niečo, čo ľuďom odpáli dekle!

Jackson sa rozhodol nespraviť len tak nejaký obyčajný dokument pozliepaný z čiernobielych záberov. On sa totižto rozhodol týmto záberom vdýchnuť život prostredníctvom farieb. Niekto si povie: „Kolik to muselo dát práce a pri tom taková blbost“. Práce to teda muselo dať veľa, ale výsledok je všetko, len nie hlúposť. Nejedná sa ani o typický dokument. Nenájdete v ňom žiadne konkrétne dátumy a historické informácie ako je zvykom. Toto je ľudský príbeh vojakov, s ktorými prežijete všetky tie hrôzy, akoby ste boli s nimi priamo uprostred vojnového poľa.

Vyhlásenie vojny prišlo nečakane a mnohých zastihlo nepripravených. Predstave si, že trávite večer v spoločnosti zahraničných známych, napríklad z Nemecka a v priebehu večera obdržíte správu, že vaša krajina je vo vojnovom konflikte s Nemeckom. Ako sa zachovať? To ich máte postrieľať, hneď tu a teraz?

Narukovať má okamžite každý muž vo veku 19 až 35 rokov. Nikto nevedel do čoho ide. Všetci to brali ako povinnosť, dokonca aj ako hrdosť, že môžu ísť bojovať za svoju krajinu.Väčšina mala plné hlavy romantických predstáv. Tie viedli k tomu, že sa do vojny prihlásili často aj 17 či 16 roční chlapci. Nikto neoveroval či klamú a ak aj povedali skutočný vek, ktorý nespĺňal limit, otočili ich so slovami nech prídu druhý krát a povedia ten „správny“ vek.

Chlapci, ktorí si doteraz žili bezstarostným životom, boli síce odhodlaní a plní energie, no ich fyzická kondícia bola na nule. Na 6 týždňov ich odviedli do tábora, kde z nich vojenskí kapitáni a generáli drilovaním spravili mužov. Z chlapcov sa stali muži, z ktorých veľká časť za tých 6 týždňov podrástla aj o 1 či 2 cm. Ich očakávania boli na maxime, rovnako ako romantické predstavy o vojne. Odchod na front všetko zmenil.

Pozitívom dokumentu je, že nejde len o nejaké ukážky z vojnového poľa, ale rozpráva príbeh, ktorý vás pohltí a chytí za srdénko. V priebehu dokumentu vidíme ako sa chlapci menia na mužov, ale aj ako sa postupne mení ich pohľad na vojnu.

Vizuálnej a aj obsahovej stránke je skutočne len málo čo vytknúť. Miestami sa objavia prvky, ktoré môžu niekoho nudiť, či donútia frflať, ako napríklad dlhší záber na nejaký dobový plagát, ku ktorému, tí čo zažili boje vojny, rozprávajú svoje príbehy. Smutné, ale aj veselé. Pre niekoho toto „len rozprávanie“ nemusí byť až tak záživné.

Dokument je špeciálny aj tým, že sa v kinách objavil len na dva dni – 17. a 27. Decembra, samozrejme slovenské kiná nám, príležitosť vidieť tento unikát, neponúkli. Fakt díky! Snímke stačilo aj toto málo, aby porazila všetky doterajšie rekordy v zárobku podobne ladených filmov/dokumentov za jeden deň premietania.

Aj keď nemáte možnosť vidieť tento klenot dokumentov v kine, ľahko ho nájdete na internete. Ak sa chcete niečo viac dozvedieť o bojoch prvej svetovej vojny, nechať si odpáliť dekel strhujúcou vizuálnou stránkou a možno aj uroniť nejakú tú slzičku pri dojímavom príbehu, rozhodne siahnite po dokumente They Shall Not Grow Old. Za mňa 10/10.

0 comments