Fantastické zvery 2: Nudný návrat do sveta Harryho Pottera?

Jeden z najkrajších a aj najlepších imaginárných svetov, ku ktorým môžeme radiť aj Pána Prsteňov, či Hru o Tróny, je rozhodne aj svet Harryho Pottera. Len máloktorému spisovateľovi sa podarilo to čo J.K. Rowlingovej. Filmové štúdio to patrične využilo a premenilo tento svet na svoju dojnú kravu. To sa odzrkadlilo už na rozdelení poslednej knihy Dary smrti na dva filmy. Zbytočné, ale do pokladne sa nahrnulo viac peňazí a to je hlavné.

A keď sa táto krava vydojila, bolo nutné vymyslieť niečo nové. Tak prišlo na Fantastické Zvery, ktoré nie sú ničím iným než exkurziou svetom Harryho Pottera. Nič viac, nič menej. Prvá časť mala skôr pozitívne ohlasy, čo vyústilo v plány na 5 dielnu filmovú sériu. A práve v týchto dňoch sa dostala do kín druhá časť s podtitulom Grindewaldové Zločiny.

Priznám sa, že už prvá časť ma nechala úplne chladným. To píšem ako veľký fanúšik Harryho Pottera a jeho sveta. Eddie Redmayne ako Mlok Scamander ma neskutočne iritoval. Iné postavy na tom neboli o nič lepšie. Byť vo svete Harryho Pottera bez Harryho Pottera mi odrazu prišlo veľmi nudné. Pri novinke som sa  teda dlho prehováral k návšteve kina.

Presvedčila ma účasť skvelého herca Juda Lawa ako Albusa Dumbledora. Nesklamal. Každú scénu si kradne pre seba. Škoda, že ich nie je veľa. Ak sa v nasledujúcich dieloch sústredí pozornosť na jeho postavu, môže táto séria ešte príjemne prekvapiť.

To, čo túto umelo vytvorenú sériu najviac potápa je výmysel producentov natiahnuť to na 5 filmov. Úplne zbytočné. Teda nebolo by, ak by mali vymyslený skvelý príbeh, ktorý by sa dal rozdeliť na 5 dielov bez toho, aby to nepôsobilo seriálovito a aby každá jedna časť fungovala aj samostatne. To sa však očividne nestalo.

Počas sledovania filmu som si neustále kládol otázku, pre koho je tento film natočený? Pre deti? Pre tie je príliš nudný, príliš konverzačný. Pre dospelých? Miestami až moc infantilný. Viem, je robený hlavne pre  fanúšikov Harryho Pottera, ku ktorým sa radím aj ja, ale pre takých ako ja sa film zameriava na nezaujímavé postavy. Čo verím, že sa zmení v ďalšom diely.

Postava Mloka Scamandera je chvalabohu menej iritujúca a o čosi viac ľudskejšia ako v prvom filme. Všetky ostatné postavy ako Jacob, Tina či Queenie, sú však stále rovnako nezaujímavé. No a potom tu máme ešte Johnyho Deppa aka Grindewalda. Popravde nebol som úplne nadšený z toho, že temného čarodeja stvárňuje zrovna Depp, ale musím uznať, že vo filme podal dobrý výkon. Problém z jeho postavou je však taký, že z neho ešte nejde strach.Verím, že časom to príde. Taktiež nechápem názov filmu Grindewaldove zločiny, keď za celý film nič poriadne nespravil.

Aby som však len nefrflal, musím uznať, že posledná polhodina filmu je vskutku zaujímavá a to aj napriek tomu, že sa v nej neudeje nič akčné, ako je zvykom na konci podobných filmov. Nejaká tá záverečná bitka a podobne. Nič také nečakajte

Celý film Fantastické zvery: Grindewaldové zločiny, by sa dal charakterizovať ako rozmiestnenie figúrok na šachovnici. Čo síce škodí samotnému filmu, ale na druhej strane nás to pripravuje na zaujímavú budúcnosť. Celej sérii zráža nohy zbytočné natiahnutie na 5 filmov a nie moc zaujímavé charaktery. Oproti prvej časti však prišlo k miernemu kvalitatívnemu posunu, preto s prižmúrenými očami dávam 6/10.

 

0 comments