Foals sa obávajú, že všetko čo si neuložíme, sa stratí.

„Everything Not Saved Will Be Lost“ znie to ako názov príručky pre ITčkarov, ale nenechajte sa pomýliť. Jedná sa o názov úplne čerstvého albumu britskej kapely Foals. Treba dodať, že k názvu ešte patrí dodatok part 1, lebo chalani mali toľko tvorivých nápadov, že jeden album proste nestačil (po 4 ročnej pauze od posledného What Went Down sa ani netreba čudovať) a tak nás na jeseň čaká Everything Not Saved Will Be Lost part 2. Aký dojem spravil mladší brat?

Pre tých z vás čo pravidelne navštevujú festivaly ako Grape či Pohoda netreba túto kapelu nejak zvlášť predstavovať, určite sa však nájdu takí, ktorým názov Foals nehovorí, ale že absolútne nič. To by som rád zmenil.

Foals možno zaradiť do kategórie britskej gitarovky, avšak kým ostatné kapely z tejto škatulky možno ľahko prehliadnuť, lebo všetky znejú na jedno kopyto, no ak dáte šancu Foals, určtie ich neprehliadnete. V rámci britského rocku sa im podarilo zadefinovať nový žáner Math rock. Môžu za to nekompromisne rýchle a nekompromisne presné riffy. Načo vysvetlovať, radšej si pustite ich debut Antidotes, alebo jeden z prvých singlov.

Veľa súčasných recenzií novinku prirovnáva práve k debutu Antidotes, ale popravde, ja mám pocit, že páni recenzenti počuli iný album ako ja. Novinka sa oveľa viac približuje k ich druhému albumu Total Live Forever, kde sa o niečo viac ponorili do hĺbavejších vôd, alebo k ich tretiemu albumu Holy Fire, kde boli aj náznaky tanečnejších prvkov.

Ako prvé ochutnávky boli do sveta vypustené songy Exits a On The Loona. Prvá menovaná mierne prekvapila zvukom. Na miesto gitár je o čosi viac počuť klávesy a nemusí sa vám hneď zapáčiť, ale stačia dve, tri vypočutia a spadnete do nej. On The Loona už je odkaz starých Foals, ktorí si získali miliony fanúšikov a pokračuje tam kde sončili ich staršie hity ako Mountains At My Gate či My Number.

Vrcholom albumu je určite tanečná In Degrees, kde snáď ani nie je počuť gitary, no je dôkazom, že Foals by sa nestratili ani v tanečnom klube. K vrcholu má veľmi blízko aj White Onions, ktorá patrí k tomu tvrdšiemu, čo kapela stihla vytvoriť a rozhodne aj k tomu najlepšiemu. Tí čo prirovnávajú nový album k debutu, tak robia určite práve kvôli tejto piesni. Foals sa tiež nechali počuť, že Everything Not Saved Will Be lost part2 bude o niečo tvrdší. Ak bude znieť ako White Onions, tak nech sa páči.

Foals pre nás pripravili aj dve špeciality v podobe piesní Syrups a Sunday. Spoločné majú dve veci. Za prvé, nemajú tradičnú schému sloha, refrén, sloha, refrén, solo a opäť refrén. No a za ďalšie začínajú pomalým tempom, jedna viac nudne (Syrups), druhá menej nudne (Sunday), obe sa však v polke prelomia do niečo nového, náhlivejšieho a lepšieho.

Aby som len nechválil, rozhodne si mohli odpustiť track s názvom Surf. 15 sekundová prázdnota. Nikdy som nechápal, nechápem a nepochopím prečo interpreti takéto veci dávajú na album. Úvodnou Moonlight sa tiež moc nepochlapili. Nenadchne ani neurazí, ale nečudoval by som sa ak by niekto po tejto piesni vzdal počúvanie celého albumu, ale to už možno trocha preháňam. Som len zvyknutý na lepšie úvody z predchádzajúcich albumov.

Na záver už len dodám, že Foals si svoje schopnosti a talent uložili správne, lebo z nich naozaj nič nestratili. Latku nastavenú predchádzajúcou tvorbou rozhodne nepodliezli. Idú si svoj nad priemerne vysoký štandard a ty by si ich novinke rozhodne mal dať šancu. 7.5/10

0 comments