Green Book – Tá správna americká verzia Nedotknuteľných

V slovenských kinách momentálne beží film Nedoknuteľní, ale nemýľte si ho s francúzskym originálom z roku 2011. Tu sa jedná o americkú verziu, ktorá podľa kritikov, ale aj bežných divákov, francúzskemu originálu nesiaha ani po členky. Ak máte radi filmy s podobnou tématikou, tak pár dni vydržte a radšej dajte prednosť novinke Green Book, ktorá sa v marci začne premietať aj v slovenských kinách. Už stihla získať aj Oscara za nejlepší film, či zaslúžene zistíte v nasledujúcich riadkoch.

Ide o príbeh podľa skutočných udalostí. To za prvé. A za ďalšie sa venuje rasovej problematike 60tych rokov. Bývalý vyhadzovač a občasný zlodej s talianskym pôvodom Tony „The Lip“ Vallelonga v podaní Vigga Mortensena, je známy tým, že dokáže vyriešiť akýkoľvek problém, vďaka čomu je obľúbený u majiteľov klubov/mafiánov. Musí však živiť rodinu a tak sa nechá nahovoriť na prácu šoféra a bodyguarda pre černošského muzikanta Doktora Dona Shirleyho v podaní Mahershala Aliho, ktorý ide na turné po južných štátoch USA.

Film stavia na dvoch odlišných svetoch hlavných postáv. Kým Tony je jednoduchší, extrovertný, neohrabaný a svojim zvláštnym spôsobom si užíva život, Doktor Don Shirley je jeho presný opak. Inteligentný, introvertný a ovplyvnení maniermi vyššej spoločnosti. Navyše Tony je tak trochu rasista. Obaja sa navzájom začnú ovplyvňovať ani by o tom vedeli, až vznikne priateľstvo na život a na smrť.

Doktor Don počas svojich vystúpení v južných štátoch USA zisťuje, že s černochom tu jednajú úplne inak ako na severe. Počas vystúpení mu tlieskajú, no po vystúpení je pre bielych ľudí len spodina, ktorej nedovolia ani len ísť na WC. Vznikajú tak mnohé komické či vážnejšie situácie, ktoré Tony musí riešiť, aby Dona včas dostal na ďalší koncert.

Nový rok má za sebou len pár týždňou a už teraz sa dá povedať, že bude patriť Mahershala Alimu. Momentálne končí 3 séria True Detective, kde stvárňuje hlavnú postavu a jednoznačne môžem povedať, že aj vďaka nemu sa táto séria vrátila opäť na výslnie. Rovnako skvelý výkon predvádza aj v Green Book. Nie nadarmo sa stáva miláčikom hollywoodskych tvorcov, ale aj divákov.

Viggo Mortensen podáva rovnako skvelý výkon, ale to nemôže nikoho prekvapiť. Viggo sa neobjavuje často v mainstreamových filmoch, dáva prednosť alternatívnejším filmom. Dá sa povedať,že jeho jediné mainstreamové filmy sú tri diely Pána Prsteňov, kde stvárnil jednu z hlavných postáv – Aragorna. Je dosť možné, že ho už ani nespoznáte.Pre potreby filmu musel rapídne pribrať a vraví sa, že počas natáčania mal neustále niečo v ústach. Viggo exceluje v každom jednom filme, kde sa objavil. Green Book nie je výnimkou.

Režisér tejto snímky Peter Farelly sa preslávil najmä typickými americkými komédiami ako Blbý a blbší, Ťažko zamilovaný, Niečo na tej Mary je a podobne. Okrem prvého menovaného filmu ide všetko o priemerné komédie. O to viac prekvapí ako skvelo je Green Book natočený. Humor je vkusný a civilný, americký pátos je na akceptovateľnej úrovni a rasová problematika je znázornená citlivo.

Na scenári filmu sa podieľal aj syn skutočného Tonyho Vallelongu a podľa jeho slov, jediné v čom film nezodpovedá realite, je dĺžka turné, ktoré hlavné postavy absolvovali. Kým vo filme strávia Tony a Don na turné po juhu Ameriky 2 mesiace, v skutočnosti to bolo viac ako pol roka. Všetko ostatné sa, ale naozaj stalo tak ako to uvidíte vo filme. Zaujímavé je, že potomkovia Doktora Dona Shirleyho zas tvrdia presný opak – len málo čo vo filme zodpovedá pravde. Kto má pravdu nie je teraz podstatné. Dôležité je, že film sa podaril na výbornú

Kašlite teda na film Nedoknuteľní, ktorý teraz beží v kinách, počkajte pár dní a radšej choďte na Green Book. Film, ktorý je tiež o sile priateľstva medzi úplne odlišnými ľuďmi – prostým belochom a naškrobeným černochom v dobe kedy prekvitali rasové problémy. Skutočne neviem čo tomuto filmu vytknúť. Zdatne sekunduje aj pôvodnej francuzskej verzii Nedotknuteľných. 9/10.

0 comments