Kodaline prinášajú svetu novú životnú politiku. Stojí za to?

Len pred nedávnom vystúpili Kodaline na jednom z našich najlepších festivalov, teda na Grape a už tu máme aj ich nový, v poradí tretí album – Politics Of Living. Jeho cesta na svet bola vcelku tŕnistá. Viac než by sa patrilo.

Prvotný dátum vydania bol naplánovaný už oveľa skôr. Takto pred rokom mala mať kapela európske turné, vrámci ktorého mala zavítať aj do neďalekej Viedne. Tesne pred začiatkom bolo zrušené s odôvodneným, že chalani chcú zapracovať na novom albume. Ako ospravedlnenie svojim sklamaným fanúšikom ponúkli malú satisfakciu v podobe 4-pesničkového EP – I Wouldnt be.

EP sa naozaj vydarilo a fanúšikov navnadilo na pripravovaný album. Ready to Change či eponymná I Wouldnt Be patria určite k tomu lepšiemu, čo táto írska partia vyprodukovalaPoslednú dobu sa zdalo, že si to kapela nasmerovala do tých najmainstreamovejších vôd, no EP znelo ako to najlepšie z ich začiatkov. Treba dodať, že album mal vyjsť už v priebehu leta, no opätovne bol presunutý až na september. Toto už začalo trocha smrdieť. Buď natočili album storočia, alebo to bude prúser jak prasa.

A čo sme dostali? Sám neviem. Zmiešané pocity sú to, čo sa dostavilo po prvom vypočutí. Aj po druhom a aj po treťom. Poďme však pekne po poriadku. Piesne možno rozdeliť do niekoľkých skupín či vrstiev a každá z nich si zaslúži komentár.

Prvá skupina sú piesne, ktoré chalani natočili pre rádia a mainstream. A aj pre peniaze samozrejme. Využili v nich to, čo sa naučili pri tvorbe piesne Raging, na ktorej robili spolu s Kygom. Do tejto kategórie spadajú piesne Follow Your Fire či Hide And Seek. Minimálne prvá menovaná sa stala veľkým hitom, no po kvalitatívnej stránke sa nepodarilo napodobniť Raging,ani jednej z nich. Chytľavosť im však nemožno uprieť.

Ďalšia kategória piesní by si zaslúžila označenie cukrovka. Piesne Angel či Shed a Tear do značnej mieri nesú typické znaky Kodaline, čo znamená veľa veľa emócií. Problém je, že niekde počas produkcie sa tie emócie pokazili. Čo tým chcem povedať? To, že nie sú dôveryhodné a je z nich cítiť skôr kalkul. sú ako príliš sladká cukrová vata. Možno vám z nich bude trochu nevoľno.

Zatiaľ to znie, že novinka Politics Of Living je jedno veľké fiasko, ale nie je to tak. Dojem zachraňujú piesne ako Brother či I Wouldnt Be, ktorá sa objavila už na predchádzajúcom EP.  Obe piesne stelesňujú to, čo majú fanúšikovia na Kodaline najradšej – čisté nefalšované emócie a cit pre skvelú melódiu. V prípade Brother môžeme hovoriť aj o parádnom videoklipe. Na to majú Kodaline tiež nadanie (viď All I Want).

Na koniec tu máme ešte jednu kategóriu piesní. V nej je cítiť snahu o niečo nové, skúsiť aj iné cesty. Nie je to veľký pokrok, ale cení sa. V prípade takej Born Again ide jednoznačne o palec hore. Chvíľami máte pocit, že počúvate Adama Levina z Maroon 5 (aj keď tu som si nie istý, či je to pochvala). Podobné pokusy cítiť aj v piesňach ako Dont Come Over či Hell Froze Over. Sú fajn, ale je cítiť, že to mohlo byť lepšie. V súčastností je podobných piesní kopa.

Záverečné hodnotenie je vskutku náročné. Vlastne by si zaslúžilo dve. Záleží ako dlho už túto kapelu sledujete. Ja ich cestu počúvam od prvopočiatku a treba uznať, že urazili kus cesty, len postupne strácajú to, čím boli tak výnimoční a menia sa na továreň rádiofriendly hitov, čo im síce zaručí nových fanúšikov, ale aj odoženie tých starých. Ako fanúšik starých Kodaline nemôžem dať albumu viac ako 5.5/10. Ak však radi počúvate rádiové hity, tak si v klude pridajte 1 či 2 body.

0 comments