Korben Dallas postavili bazén pre seba a svojich fanúšikov

Vydať v priebehu 9 rokov 5 albumov, sa nedá označiť inak ako muzikantský workoholizmus. O to viac pôsobivé je to vtedy, keď si uvedomíte, že členovia Korben Dallas popri kapele normálne pracujú. Architekt, novinár a programový dramaturg v známom rádiu. Ako to všetko stíhajú?

Pekné Cesty a Karnevalová Vrana sa do análov slovenskej hudby zapísali veľkými písmenami. Lepšie rockové albumy u nás nájdete len ťažko. Banská Bystrica im dýcha na chrbát. Piesne ako Za Sklom či Pokušenia sú asi najlepšie veci čo zložili, ale tiež sa prvý krát na albume objavujú piesne, ktoré možno označiť za vatu. No a na predposlednom albume stredovek už trochu cítiť únavu a opočúvanosť. Pocit, že kapela potrebuje nový hudobný impulz bol hmatateľný.

Cítili to aj chalani a tak si na nahrávanie novinky s názvom Bazén prizvali pomoc z Veľkej Británie v podobe Eddiho Stevensa. Možno vám toto meno veľa nehovorí, ale stojí za kedysi známou kapelou Moloko a produkoval aj album našej parádnej Janke Kirschner (tej sa práca s Eddiem pozdávala natoľko, až mu porodila 2 deti).

Ako táto spolupráca zafungovala v Bazéne? Rozpačito. Korben Dallas novinkou postavili pre svojich fanúšikov bazén, zaviazali im oči a povedali: Skočte! Bazén však napustili vodou len po kolená. Preto ak do bazéna skočíte po hlave, narazíte. Ak budete opatrní a radšej zleziete po schodoch možno si aspoň trochu užijete čľapkanie vo vode.

Na viac ako polovici piesní je výrazne počuť odtlačok Eddieho. Dokonca je ľahké započuť aj už spomínanú kapelu Moloko. Tieto piesne znejú inak ako ste u Korben Dallas zvyknutí. Oceňujem snahu o zmenu, pokus skúsiť niečo nové a verím, že mnohým ľuďom sa bude táto zmena páčiť, je tu však jedno veľké ALE. Aj keď je tam počuť nápad, tri minúty čakáte kam sa to rozvinie…a zrazu nič. Koniec pesničky a ide ďalšia. Opäť počiatok nápadu, koniec a ďalšia pesnička atď.

Tieto piesne obsahujú prvky modernej alternatívnej hudby. Ak ju máte radi, máte vyhraté. Ja mám bohužiaľ s prvkami modernej alternatívnej hudby veľký problém. Čo sú to vlastne za prvky? Jednoducho povedané len akési zvuky. Dnes proste stačí zobrať rýľ pár krát pobúchať po železnom plote, nahrať si to, hodiť do toho spev a voila moderná alternatívna pesnička je na svete.

Nebojte sa, až také zlé to síce v prípade novinky Korben Dallas nie je, ale gitár naozaj ubudlo a pribudlo množstvo divných zvukov. Úvodné intro znie naozaj akoby ste počúvali pílu, cirkulárku a neviem čo všetko, čo sa práve podieľa na stavaní bazénu. Smutné je, že vďaka týmto divný zvukom sa vytráca emócia z pesničiek.

Niekde za polovicou sa to však našťastie vráti opäť do starých koľají. Čo je dobré, ale aj nie je. Piesne sa počúvajú fajn, ale chýba tam moment prekvapenia. Nič čo by ste nepočuli na predchádzajúcich albumoch. Asi zniem ako ženská, ktorej sa nedá vyhovieť, ale čo už. Vypočujte si album a posúďte sami.

Keď to zoberieme ako celok, je skvelé, že chalani sa snažia urobiť veci inak. Problém je smer, ktorí si vybrali. Je síce moderný, ale nie každý fanúšik týmto smerom pôjde spolu s kapelou. Pre takéhoto fanúšika zakomponovali aj zopár piesní, ktoré znejú, tak ako by to fanúšik starých Korben Dallas chcel.

Celkové hodnotenie sa niekomu bude zdať kruté a niekomu zase moc zhovievavé. Ale nemúžu hodnotiť inak ako pěti hviezdičkama z možnych deseti. 5/10.

0 comments