LOVE: Láska plná závislostí a (ne)korektného humoru

Jude Apatow. Že nič vám to nehovorí? A čo filmy ako Nabúchaná či 40 rokov panic? To už asi aj áno. Za týmito celkom úspešnými a hlavne naozaj vtipnými romantickými komédiami stojí práve spomínaný pánko menom Apatow. Posledné roky už filmy moc nerobí. Skúša to na poli televíznej tvorby.

Seriálov s romanticko-komedialnym tónom nie je až tak veľa v dnešnej dobe. Komediálnych? To áno. Romantických? To tiež hej, ale povedzme si úprimne, zväčša sú to nepozerateľné „majsterštyky“. Apatow to teda skúša so svojím vlastným seriálom s jednoduchým a veľavravným názvom LOVE. Stavím sa, že veľa z vás práve prekrútilo očami (hlavne chlapi). Nič sa nebojte,  nebudú vás bolieť zuby z toľkej romantickej sladkosti.

Hlavná dejová línia sa točí okolo Gusa a Mickey. On, čiže Gus, robí učiteľa detským filmovým hviezdam  priamo počas natáčania seriálov/filmov. Popritom sa snaží preraziť aj ako scenárista. No a samozrejme práve prežíva rozchod. S kým? To nie je podstatné.Dôležite je, že to bol vzťah na hovno.

A Mickey? To je trochu iná káva. Kým Gus by sa dal označiť termínom nerdovský ťuťko, Mickey je jeho skoro až presný opak. Bohémka. Závislá na alkohole, na sexe a neviem čom všetkom ešte. Tiež práve prežíva rozchod (nie je ťažké určiť prečo), čo ju prinúti začať bojovať so svojimi závislosťami. A aby som nezabudol, má celkom cool robotu. Manažérka v rádiu, alebo čosi také. Tiež sa jej podarilo vyspať so svojim kolegom, ktorý jej robí tak trocha peklo priamo v práci, čiže ani tá nie je pre ňu útočiskom pred všetkými problémami.

To čo robí seriál LOVE zaujímavým, sú práve postavy. Či už hlavné, alebo vedľajšie. Už veľmi dávno som nevidel tak dobre napísané Charaktery. Oba majú svoje klady a zápory. Chvíľu sú vám sympatickí a za okamih vám lezú na nervy. Ako v živote.

Priznám sa, že cestu som si našiel skôr k Mickey ako ku Gusovi. Mickey síce pôsobí, že nezvláda život, ale zároveň sa ukáže ako človek od, ktorého sa dá niečo naučiť a navyše je s ňou sranda (jej partneri by asi nesúhlasili.) Gus pôsobí miestami strojene a prekypuje typickou americkou falošnosťou. Každému sa snaží vyhovieť a byť s každým za dobre a keď k tomu pridáte miestami až uši trhajúci afekt, pôjde vás rozdrapiť. Patrí to však k jeho charakteru.

Ďalším veľkým plusom seriálu LOVE je absencia prvkov tak typických pre všetky americké romantické komédie. Žiadne klišé, žiadne happyendy. Veci sa tu dejú tak ako v živote. Niečo vyjde, niečo nevyjde. A ak niečo nevyšlo, nie je vylúčené, že sa to neskôr zmení. Hádam ma chápete. Proste život. A to je na tomto seriáli fajn.

Postáv je tu viacero, nie všetko sa točí len okolo Gusa a Mickey. Máme tu Mickeynu spolubývajúcu, ktorá je tak trochu mimo a hlavne z Austrálie. Gus má zase partičku nerdovských kamošov, s ktorými radi po večeroch skladajú piesne k filmom, ktoré nikdy nemali vlastnú pesničku. Celkom funny.

Čo sa týka humoru. Nečakajte zase, že sa budete šúlať od smiechu. To nie. Ide o taký ten úsmevný a nenútený humor. Sem tam však padnú aj nejaké tie vtipné nadávky.

Suma sumárum, nejedná sa síce o prevratný seriál, ale svoju funkciu – zabaviť, plní dokonale. Nenapadá ma žiaden iný podobný seriál, ktorý by ste si dnes mohli pustiť ako lepšiu (alebo aj horšiu) alternatívu k LOVE (to neznamená, že neexistuje! Len o ňom neviem).Tým chcem naznačiť, že nie je veľa podobných záležitosti, čím sa stáva tento seriál jedinečný a ak máte radi seriály, kde sa riešia vzťahové otázky so štipkou (ne)korektného humoru, tak LOVE je pre vás to pravé. 8/10

0 comments