Mike Shinoda sa na Post Traumatic zbavuje smútku kreatívnou cestou

20.7.2017. Deň, ktorý zasiahol mnohých hudobných fanúšikov a jednu rockovú kapelu. Linkin Park. Smrť Chestera Benningtona bola šokom. Mnohí tomu snáď do teraz neveria. Po tejto udalosti sa začali vynárať otázky, ako to teraz bude s kapelou? Rozpadne sa?

Rozpad kapely sa zrejme nekoná, ale ako pristúpia zostávajúci členovia k novej tvorbe je otázne. Ťahúňom kapely je teraz Mike Shinoda, od ktorého sa už dlhšie očakávala nová tvorba. Predpokladalo sa, že príde rad na nový materiál jeho hiphopového projektu Fort Minor. Mike sa však rozhodol inak.

Na začiatku roka 2018 nečakane vydal 3 piesňové EP Post Traumatic, v ktorom dal von všetko, čo mal na srdci a na duši od spomínanej smutnej udalosti. Také niečo človeka zasiahne a ak je umelec, ako inak dať von všetky pocity, než cez svoju tvorbu? Bolo jasné, že Mike Shinoda nezhrnie všetko do 3 piesni.

Pred pár dňami tak uzrel svetlo sveta sólový album Post Traumatic. Od rapera ako je Mike Shinoda sa očakával čistokrvný hiphopový nárez. Keď savšak bližšie pozrieme na tvorbu Linkin Park, tak zistíme, že Mike Shinoda, už dávno nie je „iba raper“ a to sa odzrkadlilo aj jeho novom albume.

Mike je aj šikovný spevák a tak sa okrem nekompromisného rapu (plného smútku) dočkáme aj melodického spevu, čo je pre ľudí, čo nie sú veľkí fanúšikovia rapu (ako napr. ja), len a len dobre. Nutne musím dodať, že Mike Shinoda je jeden z najlepších raperov súčastnosti. Pri počúvaní jeho hudby aspoň nemáte pocit, že vám klesá IQ každým ďalším rýmom.

Povenujme sa teraz viac Post Traumatic LP. Nečakajte žiadnu nálož optimizmu. Názvy piesní ako Watching As I Fall, Nothing Make Sense Anymore či Worlds On Fire hovoria za všetko. Ak by to nestačilo, tak tu máme aj refrén Hold It Together:

I’m just trying to hold my shit together
Together, darling
I’m just trying to hold my shit together
Together, darling

Nič iné sa po smutných udalostiach z minulého roka nedalo čakať. Avšak netreba sa báť. Rozhodne sa nejedná o počin človeka, ktorý by mal chuť sa ísť zabiť. Naopak. Aj napriek nepriazni osudu má stále chuť bojovať. A Mikeovou najväčšou zbraňou v boji proti depresií či melanchólii, je jeho vlastná tvorba.

Objavuje sa tu aj pár trackov, z ktorých cítiť náznak nádeje. Za všetky podobné momenty preto vypichnem song Ghosts. Po hudobnej stránke jemne pripomína Believe me z albumu Mikeovho bočného projektu Fort Minor. Ten dostal aj hravý, tak trocha na kolene spravený klip.

Ak novinke Post Traumatic od Mika Shinodu niečo vytknúť, tak je to len jeden neduh typický pre tento štýl hudby. Ak si zoberiete akýkoľvek hiphopový album, tak všade nájdete tak cca 18 piesní. Ako som už neraz písal – je ťažké udržať pozornosť pri tak dlhých nahrávkach. Mike nám doprial 16 piesní a aj keď žiadna nieje vyslovene zlá, v kľude mohol štvrtinu oželieť. Dojem by bol určite ešte o kúsok lepší.

Záverečné hodnotenie? Na album som sa ako skalný fanúšik tešil. Očakávania boli veľké. Strach zo sklamania tam tiež bol. Našťastie sa absolútne nenaplnil. Kto má aspoň trochu rád tvorbu Linkin Park a Fort Minor, tak určite neobanuje. Jedná sa o dojemnú a trocha smutnú rozlúčku s kamarátom, kolegom z kapely a v neposlednom rade skvelým človekom Chesterom Benningtonom. 8/10

 

0 comments