Povedz Shazam! a môžeš všetko, alebo nie?

Bordel. Týmto slovom by sa dal označiť stav v akom sa nachádzalo DC ešte pár týždňov dozadu. Treba uznať, že sa otriaslo z pádu zvaného Justice League. Teda aspoň tržby Aquamana tak hovoria (kvalita filmu už hovorí niečo iné). Treba povedať, že vízia Zacka Snydera, ktorý priviedol na svet Man Of Steel, Batman vs Superman a aj Justice League, nebola vôbec zlá. Len keby mu niekto ustrážil scenár. Veľká škoda. Mohli sme tu mať filmový vesmír, ktorý by Marvel nakopal do rozkroku.

Teraz je tu Shazam! Príbeh o teenegerovi Billy Batsonovi, ktorý väčšinu života prežil u náhradných rodín. Nikde dlho nevydrží a celý čas sa snaží nájsť svoju matku. Jedného dňa mu skríži cestu starý čarodej, ktorý už nedokáže chrániť svet pred tajomnými nástrahami. Tvrdí, že Billy je vyvolený a musí prevziať jeho moc. Billy tak získava silu Bohov. Znie to dosť otrepane. Je otrepaný aj film?

Ten je zaujímavý tým, že sa v ňom bijú dva svety. Ten detský v podaní Shazam!, ktorý je zároveň zdrojom množstva vtipných situácií a ten temný, ktorý reprezentuje hlavný záporák Sivana v podaní skvelého Marka Stronga.

Veľmi ľahko mohli tieto dva svety spolu v jednom filme pôsobiť divne, nechcene komicky, alebo ako päsť na oko. Režisérovi Davidovi F. Sandbergovi sa to podarilo ukočírovať. Chvalabohu! Hlavne temná stránka filmu je skvelá. Či už sa tu uplatnili režisérové skúsenosti z predchádzajúcich filmov (horory Nezhasínaj a Annabelle: Creation) alebo skvelý Mark Strong. Ten, vrámci priestoru a scenára viac z jeho postavy vyťažiť nemohol. No nečakajte Thanosa.

Malý predstaviteľ Billyho Batsona a jeho kamoš/brat/tak trochu mentor v podaní Jacka Dylan Grazera, sú castingovými esami filmu. Grazera môžete poznať napríklad z hororu IT, kde hral charakterovo podobnú postavu. Zachary Levi ako Shazam!, ten je len proste fajn. Jeho scény s Grazerom, kde objavujú potenciál Shazamovej sily, sú neuveriteľne vtipné, ale Levi mi proste tak úplne nesadol. Viem, môj problém.

Ale povedzte, nie je divné ak sa mladý Billy Batson správa temne, skoro ako mladý Bruce Wayne, proste viac dospelo. No akonáhle je z neho Shazam, tak sa mení na malé decko. Zo začiatku je to pochopiteľné a normálne, ale ak sa tak správa aj na konci filmu, tak je to už trochu divné. To je však jeden z mála mínusov filmu.

Okrem detských predstaviteľov ťaží film aj z celkovej atmosféry. Tá pripomína tie najlepšie rodinné, ale aj akčné filmy z rokov 90tych. Akčné scény sú naozaj vydarené a prehľadné. Niektorí sa sťažujú na prepálenú dĺžku, ale tie dve hodiny a 10 minút ubehli ako voda. Trošku zamrzel len typicky prepálený záver filmu.

Shazam! potvrdzuje, že úspech Aquamana nebol náhoda. Tento krát to DC vyšlo aj po kvalitatívnej stránke, takže ak Aquaman zarobil miliardu, Shazam! by mal aspoň dve. Svet nie je fér, tak by som sa na to nespoliehal.

Ak ste fanúšikovia komixoviek, tak vy na tento film pôjdete nech sú recenzie akékoľvek. Shazam! je skvelou rodinnou komédiou a preto by mohol mať úspech aj u tých, čo filmy podľa komixov až tak nemusia. Detskí herci vás rozosmejú, ale aj Zachary Levi ako Shazam! samozrejme. Mark Strong ako hlavný zloduch je zas správne démonický a celé je to zahalené v aure tých najlepších filmov rokov 90tych. Nemôžem dať menej ako 8/10.

0 comments