Repete legendárneho zápasu Drago vs Creed!

S boxerskými filmami je to už raz tak. Len veľmi málo z nich prichádza s niečim úplne novým a neošúchaným. Vždy je to ten istý príbeh. Vyhratý súboj, ktorý zdvihne hlavnému hrdinovi sebavedomie, potom príde druhý súboj, kde dostane riadne do držky, aj po egu a následne príde veľké vytriezvenie, tvrdý tréning a veľké víťazstvo v záverečnom súboji. Vadí nám takáto obohraná schéma? Vôbec nie! Teda ak má tie správne prísady.

Tento krát sa opäť vracia otec všetkých boxerskych filmov – Rocky Balboa! Okey, nie tak úplne on, ale ráta sa to. Sly má už svoje roky a tak boxerske rukavice, ale aj filmovú sériu prenechal mladej krvi, synovi jeho kedysi úhlavného súpera, ale aj priateľa Apollo Creeda, Adonisovi v podaní Michaela B. Jordana.

Ide už o druhý dieľ tejto novodobej boxerskej série, stavajúcej na odkaze legendárneho Rockyho. Mladého hrdinu dostihne minulosť jeho otca, ktorý zahynul v ringu po súboji s ruským strojom Ivanom Dragom. Rocky a Adonis Creed tak musia čeliť výzve Ivana Draga a jeho syna. Dopadne Adonis rovnako ako jeho otec?

Mojim najväčším problémom s touto novou sériou, ktorú by mal ťahať mladý Michael B. Jordan, je ten, že aj keď sa úporne snaží, ani zdaľeka nemá charizmu a sympatie slávneho Rockyho. Silvester Stallone nedávno zavesil na sociálne siete odkaz, ktorým potvrdil, že Creed 2 je posledný snímok, kde uvidíme Rockyho Balbou. Som preto zvedavý, ako dopadne 3 diel, ktorý nepochybne vznikne, ak v ňom nebude Sly. Dovolím si tvrdiť, že séria stratí všetko.

Ale späť k filmu! Začnem teda negatívami. Nebojte nie je ich veľa. Sú dve veci, ktoré ma vyslovene iritovali počas filmu. Niekomu sa budú zdať malicherné, ale som už raz taký. Takže prvá. Adonis Creed, to že má len veľmi slabú charizmu by som prekusol, ale skutočne ma štvalo jeho správanie po prvom prehratom súboji. Hnev, ktorý nasmeroval na Rockyho bol vyslovene detinský. Od boxera, ktorý každých 20 minút dá hlášku, že on je bojovník a popasuje sa so všetkým, čo príde, by som očakával, že sa po prvom prehratom súboji nezosype a nebude sa chovať ako 5 ročné dieťa.

Druhý negatívny bod je veľmi zvláštna motivácia Draga seniora a juniora k boju. Áno, vo filme je prezentované, že keď Drago prehral svoj súboj s Rockym pred 30 rokmi a úplne ho to degradovalo v ruskej spoločnosti. Musel sa odsťahovať na Ukrajinu a opustila ho aj jeho vysokopostavená manželka a matka mladého Draga. Počas filmu si však veľmi rýchlo všimnete, že skutočnou motiváciou Dolpha Lundgrena aka Ivana Draga je získať späť svoju starú lásku. Asi som divný, ale žena, ktorá opustí svoju rodinu, len kvôli nejakej prehre v boxe si naozaj nezaslúži, aby o ňu niekto bojoval. A na toto v jednej scéne poukáže aj Drago Jr. čím si u mňa získal viac sympatií než samotný Adonis.

Viac ako Creedovú boxerskú linku oceňujem, tú rodinnú. Nechcem zbytočne veľa prezrádzať, ale pre emócie netreba chodiť ďaleko. Aj samotný Michael B. Jordan mi v nej je o čosi viac sympatickejší, aj napriek tomu, že sa stále chová ako debil. Dá sa povedať, že vo filme Creed 2 všetky vedľajšie postavy zachraňujú to, čo by mala robiť hlavná postava.

Joj ešte jedna negatívna vec sa nájde, ale chápem, že je to vec vkusu. Hip-hop. Nemôžem si pomôcť, no nehodil sa tam. O to viac si ale užijete a oceníte klasickú Rockyho znelku keď sa objaví. Už len s láskou môžeme spomínať na hit Eye of the Tiger.

Po mojom viac hejtovacom ako pochvalnom komentári, to môže vyzerať, že nejde o nejak zvlášť dobrý film, no nemusíte sa báť. Ide o klasický boxersky film so všetkými plusmi a mínusmi, ktoré so sebou prinášajú podobne ladené snímky. Zápasy sú fajn. Dojem kazí len hlavná postava. Aby som však nekrivdil Michael B. Jordanovi, tak len napíšem, že jej charakter nie je moc dobre napísaný. Situáciu zachraňujú vedľajšie postavy na čele s Rockym. Creed II si teda zaslúži parádnych 7/10.

0 comments