Strastiplná cesta muža, ktorý zabil Dona Quijota, na plátna kín.

Terry Gilliam. Mnohým toto meno asi veľa nepovie, ale anglická komediálna skupina Monthy Python, by už nemusela byť neznámy pojem. Terry bol jej členom, no časom si spravil meno aj ako režisér. Natočil také kultové veci ako 12 opíc alebo Strach a hnus v Las Vegas.

Terry mal posledných, snáď aj 20 rokov jeden vysnený projekt. Príbeh o Don Quijotovi. Čo sa v procese príprav mohlo pototo, to sa pototo. Okolo roku 2000, keď to vyzeralo, že už už by mohol film aj uzrieť svetlo sveta, sa podarilo celý  proces tvorby a všetku tú smolu zachytiť v dokumente Stratené v La Manche. V tom čase sa projektu s názvom Muž, ktorý zabil Dona Quijota upísal aj samotný Johny Depp, ktorý mal stvárniť postavu Sancha Panzu.

O 18 rokov neskôr sa tento film konečne podarilo natočiť a dostať do kín. Ale už bez Johnyho Deppa. Namiesto neho tu máme Adama Drivera, ktorého môžete poznať zo Star Wars Epizody VII či VIII a Jonathana Pryca, ktorého musí poznať každý fanúšik seriálu Hry o Tróny.

Príbeh sa točí okolo Tobyho. Mladého režiséra, ktorý ešte ako študent natočil film o Don Quijotovi. Do filmu obsadil nehercov/bežných ľudí, ktorých našiel v jednej malej dedinke. Film mal obrovský úspech, no ako šiel čas, z Tobyho sa stal arogantný tvorca reklám. Isté okolnosti dovedú Tobyho, po X rokoch späť do dediny, kde natočil svoj úspešný film. Zisťuje, že jeho prvá návšteva a samotné natáčanie ovplyvnilo obyvateľov tohto miesta. Negatívne.

Miestny obuvník sa tak vcítil do role Dona Quijota, že uveril myšlienke, že skutočne je Donom Quijotom. Miestna kráska, ktorá stvárnila Dulcineu, uverila, že sa môže stať veľkou filmovou hviezdou. Na miesto toho však skončila v pazúroch odporného ruského milionára.

Príbeh funguje najmä vtedy, keď sledujeme putovanie obuvníka aka Dona Quijota a Tobyho, ktorého obuvník považuje za svojho verného spoločníka Sancha Panzu. Veľa úsmevného humoru, ktorý jemne pripomenie staré časy Monthy Python, vám spríjemní sledovanie tejto snímky. Miestami však skĺzne do repetitívnej nudy. Predsa len humor ala vtipné pády nemožno aplikovať vo filme pre dospelé publikum.

To, čo tento film dostáva do jemného nadpriemeru a zároveň je tým, kvôli čomu sa snímku oplatí vzhliadnuť, je ústredné herecké duo Jonathan Pryce a Adam Driver. Pryce hrá postavu Dona Quijota, tak prirodzene, až sa zdá, že aj on uveril, že je skutočne Don Quijot. A Driver mu skvele sekunduje. Vo filme sa objavia aj známe tváre Olgy Kurylenko a Stellena Skarsgarda, ktorí hrajú manželský pár. Niečo na spôsob Lelkešovcov. Nemajú však mnoho priestoru.

Film 2/3 svojej stopáže plynie prirodzene, bez  rušivých elementov. To sa zmení až v poslednej tretine, ktorá je..hmm aké slovo použiť? Zvláštna.  Mierne podkopáva nohy celému filmu. Ide o taký menší bordel, až máte chvíľu pocit, že sledujete iný film. Monthy Python poetika, ktorá dovtedy dýchala z každého záberu je zrazu preč. Záver má bližšie k nejakej nepodarenej americkej komédií.

Táto snímka rozhodne nie je pre každého. Aj mne chvíľu trvalo kým som sa naladil na jej vlny. No podarilo sa, len škoda, že pri konci som bol zase rozladený. Ústredné herecké duo je však na toľko skvelé, že stojí zato dať mu šancu. Väčšinu času budete mať na tvári úsmev, ktorý sa až pri konci zmení na úškrn. No ani ten záver, nie je až tak zlý, aby som snímok neohodnotil, s prižmúrenými očami, na 7/10.

 

0 comments