Tell Me A Story – Rozprávky, ktoré vám nedajú spať

Rozprávky bratov Grimmovcov vždy patrili k tým drsnejším. Tie ich najznámejšie síce ešte sú celkom jemné, ale tie menej známe…čistý horor. Až sa pýtate, že kto by niečo také čítal svojim deťom. Hollywoodskym tvorcom napadla celkom zaujímavá idea. Keď už sú tie rozprávky také drsné, čo tak ich pretaviť do kriminálnych príbehov plných napätia, odohrávajúcich sa v dnešnej modernej dobe? Žiadne prvky rozprávky, tie sú predsa pre bábovky. A tak vznikol nový seriál Tell Me A Story. Prekvapivo nie od Netflixu. Podaril sa?

Prvá séria Tell Me A Story si berie do parády rozprávky o troch prasiatkach, červenú Karkulku a Janka s Marienkou. Až na jeden prípad som mal celkom problém nájsť spojitosť rozprávok s ich novou modernou verziou. No to je len dobre. Tvorcovia sa nesnažili kopírovať dejovú líniu predchodcov. Chvalabohu.

Tri prasiatka nám ukážu príbeh muža, ktorý sa vyskytol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Klenotníctvo, kde práve vyberá snubný prsteň aj so svojou priateľkou, prepadnú traja maskovaní zločinci (samozrejme v maskách troch prasiat). Všetko sa zvrtne. Žena nešťastnou náhodou a vinnou jedného z prasiat umiera. Muž sa preto vydáva na cestu pomsty a postupne odhaľuje identitu 3 prasiat a robí im peklo zo života. Tento príbeh má najviac spoločného s pôvodnou rozprávkou.

V druhom príbehu sledujeme mladé dievča, ktoré sa po smrti mami presťahuje so svojim otcom do New Yorku k svojej starej mame. Ich vzťahy sú všelijaké len nie idylické. Dievča sa v prvý deň v novej škole zoznámi nie z práve vzornými študentami, ide za školu a večer sa tajne vykráda do ulíc nočného New Yorku. Na jednej party sa zoznámi s tajomným týpkom, vyspia sa spolu a na druhý deň v škole ju čaká veľké prekvapenie, ktoré rozpúta radu nešťastných príhod. Tento príbeh je zo všetkých troch ten najlepší a to aj bezohľadu, že hlavnú rolu v ňom hrá herečka Danielle Campbell, na ktorú sa úkrutne dobre pozerá.

No a do tretice tu máme Janka a Marienku. Najmenej záživný príbeh zo všetkých. „Janko“ je tu gay a tak trocha niečo ako prostitút. So svojím spolubývajúcim/kamošom, tiež prostitútom skončia na byte zvrhlého bohatého gangstra. Ten nešťastnou náhodou umiera. „Janko“ volá na pomoc svoju sestru „Marienku“, ktorá má za sebou vojenský výcvik a k tomu nejaké tie traumy. Opäť sa spúšťa séria nešťastných udalostí, kedy Janko s Marienkou musia utekať pred gangstermi, ktorí im idú po krku.

Už tu bolo niekoľko pokusov pretaviť staré rozprávky do drsnejších či modernejších príbehov. Niektoré vyšli viac a niektoré menej. Do ktorej kategórie sa radí Tell Me A Story? Na šťastie sa jedná o prvý prípad aj keď pár chybičiek sa nájde.

Tri prasiatka sú skvelý krimi príbeh plný pomsty. Karkulka stavia hlavne na prvkoch psychologického thrilleru no a Janko a Marienka sú zase asi zo všetkých najakčnejší, ale bohužial aj najnudnejší. Dá sa povedať, že každý si tu nájde niečo.

Veľkým plusom sú sympatickí herci. Či už v role chlapa, ktorý chce pomstiť smrť svojej priateľky, samotná karkulka, no najviac musím pochváliť karkulkinho učiteľa literatúry, ktorý odviedol asi najlepší herecký výkon zo všetkých. Janko a Marienka? Tí sú takí štandard, neurazia a ani nenadchnú. Nuž naozaj ma tá ich časť príbehu nezaujala.

Tell Me A Story je jednoznačne veľmi návyková záležitosť. Ale tak to už je dnes skoro s každým seriálom. No prímes krimi, psycho thrilleru a trocha akčnosti robia z tohto počinu chutný koktail. A ak už nič, tak sa tento seriál môže pochváliť aj jednou z najlepších a najnápaditejších úvodných zneliek/tituliek. 8/10

0 comments