The 1975 a ich stručný, no pestrofarebný náhľad do online vzťahov

The 1975. U nás na Slovensku prakticky neznáma kapela. V zahraničí? Zo začínajúcich hviezd sa už stali veľké hviezdy, ktoré milujú kritici a aj bežní poslucháči. V týchto dňoch vydali už svoj v poradí tretí album s názvom A Brief Inquiry into Online Relationships. Treba povedať, že títo chalani sú hudobní chameleóni. Veľmi ťažko sa dá ich hudba označiť len jedným slovom, či zaškatuľkovať len do jedného žánru.

Ich prvotina s eponymným názvom The 1975 je typicky britská gitarová záležitosť okorenené retro soundom 80tych rokov. Neviem prečo, ale stále mi ide na rozum kapela INXS. Ich druhý a zároveň predposledný album so siahodlhým názvom I Like It When You Sleep, for You Are So Beautiful yet So Unaware of It už obsahoval aj prímesy popu, elektra či synthpopu. A novinka v tomto primiešavaní nových prísad v podobe nových žánrov ide ešte ďalej.

Nový album The 1975 je niečo ako bonboniéra alebo kaleidoscop. Nájdete v ňom rockové pecky, intímne akustické záležitosti, epické rockové balady, tie najpopovejšie pesničky aké ste kedy počuli, či dokonca piesne, ktoré ako keby ukradli zo šuflíka nejakého jazzmena z new yorskeho halremu.. Poďme však pekne po poriadku.

Love it if we made it a Give your self a try svojim rockovejším zvukom dajú zaspomínať na ich prvotinu.  Kým prvá menovaná skladba je návyková pre svoje dynamické bicie, druhá sa vám zaryje do uší svojim chytľavým riffom. Obe boli zvolené ako prvé ochutnávky nového materiálu a chalani nemohli vybrať lepšie.

TOOTIMETOOTIMETOOTIME má neuveriteľný hitový potenciál. Jedna z najpopovejších vecí akú The 1975 vytvorilo a teda aj jedna z najchytlavejších. V zahraničí hit a u nás? Samozrejme slovenské rádia púšťajú dtále dookola Desmod. Ich chyba.

Na novinke A Brief Inquiry into Online Relationships sa nájdu aj piesne, ktoré splňajú meríkta súčasných hudobných trendov. A to je škoda. nechápete ma zle, len zastávam teóriu, že čím je pieseň divnejšia a má čo najmenej spoločného so skutočnou hudbou, tým viac sú z nej kritici na mäkko a adorujú ju. No a mne je z toho tak trocha zle.Toto reprezentujú hlavne piesne How to Draw/Petrichor a I Like America & America Likes Me. Piesne síce obsahujú zaujímavé momenty, tie sa však strácajú v zmesi zvukov, autotune a neviem čoho všetého a dobré hudobné nápady sa tak zmenili len na „aké si zvuky“.

Chalani z The 1975 spomalili o čosi viac ako sa čakalo. To však nieje vôbec na škodu. Nájdete tu dve skoro až na kosť ohľodané akustické balady v podobe piesní Be My Mistake a Surrounded By Heads And Bodies. Niekomu sa v týchto songov môže zdať hlas speváka Matta healyho až moc sladký, ale myslím, že dokonale padne do atmosféry týchto piesní.

Sbaladami však ešte nekončíme. Máme tu totižto ešte dve záležitosti, ktoré spĺňajú status epickej rockovej balady a rozhodne ide o dva vrcholy albumu. Inside Your Mind tvorená jednoduchým klavírnym základom a naliehavým spevom, ktorú pozdvihne do výšin jednoduchý riff elektrickej gitary. Záverečná I Always Wanna Die (Sometimes) je zase dokonalou bodkou albumu.

V žánrovej pestrosti chalani nepoľavujú a pri počuvaní albumu narazíte aj na piesne, ktoré netaja inšpiráciu Jazzom. Menovite Sincerity Is Scary či Mine. Táto odbočka je však dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane počuť, že Matt a spol vedia zložiť aj dobrú jazzovú pieseň, na druhej strane je jazz niečo čo chcete počuť od poprockovej kapely?

Aby toho nebolo málo, nájdeme tu aj pesničky, za ktoré by sa nehanbila ani Madonna, či Whitney Houston. Taká Its Not Living (If Its Not with You) má sound podobný začiatkom Madonny, keď sa nás snažila presvedčiť, že je ako panna. Kým táto pieseň je ešte hravá a chytlavá o I Couldnt Be More In Love sa to už až tak tvrdiť nedá. V RnB štýle na konci 90tych rokov by to bola pecka, ale nie v dnešnej dobe na albume rockovej kapely.

The 1975 do novinky A Brief Inquiry into Online Relationships dali toľko prísad, až je zázrak, že výsledok je ceľkom jedlý, teda pardón počúvateľný. Ešte lepšie však sedí označenie bonboniéra, v ktorej nájdete mnoho rozličných malých čokoládových bonbónov. Väčšina vám chutí, ale nájde sa aj pár takých, ktoré prenecháte inému.7/10

0 comments