The Sinner – Je každý hriešnik naozaj vinný?

Možno je to len môj pocit, ale s detektívkami na slovenských tv staniciach to poslednú dobu ide nejak z kopca. Jediný detektívny seriál čo dávajú, je asi Hercule Poirot. Ten je síce dobrý, možno aj vynikajúci, ale keď niečo vidíte po 25 krát, proste stále dookola, už to nie je ono.

Preto by som vás rád nasmeroval na detektívnu záležitosť s názvom The Sinner, s parádnym Billom Pullmanom, ktorého si môžete pamätať ako prezidenta s obľúbeného filmu Deň nezávislosti. Táto detektívka je trochu iná ako ste zvyknutí.

Väčšina detektívok pracuje s premisou – vražda spáchaná neznámou osobou a celý seriál smeruje k odhaleniu identity vraha. V The Sinner je to inak. Hneď od začiatku je jasné, kto je vrahom. Lenže nie všetko je tak, ako sa na prvý pohľad zdá. Celý prípad je rozložený do ôsmych epizód, kde detektív Ambroz v podaní Billa Pullmana odhaľuje na základe aj najmenších detailov, že nie všetko je tak ako sa môže na prvý pohľad javiť.

Seriál má za sebou už dve série. V tej prvej sledujeme prípad milujúcej manželky a matky s tvárou Jessicy Biel, ktorá uprostred krásneho dňa pri jazere, dobodala neznámeho muža pred očami desiatky očitých svedkov. V jednej chvíli matka, ktorá krája jablko pre svojho malého syna sa v sekunde zmení na psychicky uderenú ženu, ktorá ako zmyslov zbavená začne bodať cudzieho človeka. Na prvý pohľad jasná vec.

Seriál The Sinner pracuje s podobnou štruktúrou ako divácky úspešný seriál od HBO True Detective (temný prípad) a to najmä v tom zmysle, že súčastnosť sa prelína s flashbackmi z minulosti, ktoré nám postupne odhalujú všetko čo stálo a doviedlo danú osobu k vykonaniu daného činu.

Druhá séria je na tom rovnako. Tu však už sledujeme iný prípad. v hotelovej izbe sa nájde mŕtvy pár, k vražde sa prizná 13 ročný chlapec, ktorý ich otrávil čajom s jedovatej rastliny. Na základe aj tých najmenších detailov opäť zisťujeme, že situácia nemusí byť tak očividná a pátranie zavedie detektíva Ambrosa až k sekte, so zvláštnymi násilnými a sexualnými praktikami.

Seriál je obohatený dejovou linkou venujúcou sa výhradne detektívovi, ktorí, síce pôsobí vľúdne a tak trochu zadumane, no v súkromí sa prejaví aj jeho temnejšia stránka. Ako? Rád sa necháva trestať. Áno, trochu divné, ale nečakajte žiadne sado-maso. Taktiež jeho rodinný život je v troskách, ale to už je taký typický obraz policajného detektíva v hollywoodskej produkcii.

Ako som už spomenul vyššie seriál The Sinner má veľa spoločného so skvelou sériou True Detective, takže ak ste fanúšikmi temného prípadu, musíte skúsiť aj „hriešnika“.

The Sinner stavia v prvom rade na skvelých hereckých výkonoch, či už Billa Pullmana ako detectiva Ambroza, Jessicy Biel ako stíhanej vrahyne/milujúcej matky, alebo mnohých ďalších vedľajších postáv.

Nečakajte však žiadne akčné scény, no nemusíte sa obávať, žeby chýbalo napätie. Toho je tu „mrte“. Hlavne v prvej sérií, kde postupné odhaľovanie minulosti postavy odsúdenej matky, ktorá si nevie spomenúť na to čo robila 2 mesiace svojho života pár rokov predtým ako si založila rodinu a navyše musela vyrastať s nábožensky uderenou mamou a veľmi chorou sestrou.

Ak dáte seriálu šancu určite nebudete sklamaný. Prvá séria vám odpáli dekel a nebojím sa dať hodnotenie 8,5/10. Druhá je tiež kvalitná, ale sektárske témy mi nikdy nevoňali, takže 7,5/10. Suma sumárum by to zatiaľ bolo na 8/10. Uvidíme s čím príde ďalšia séria.

0 comments