Vystrašil ma démon Valak alebo kvalita filmu Mníška?

Kto by to bol pred pár rokmi povedal, že z projektu The Conjuring sa stane materiál vhodný pre filmový vesmír ako je Marvel Universum. Najprv manželia Warrenovci, potom Annabelle a teraz Valak. Mohlo by sa zdať, že ľudia sa týchto hororov už prejedia. Opak je pravdou. Za všetko hovorí otvárací víkend Mníšky, ktorá mala najlepší štart zo všetkých filmových prírastkov tohto filmového univerza.

Hlavnú kostru tvoria filmy The Conjuring, točiace sa okolo manželov Warrenovcov. Kvalita týchto filmov je na vysokej úrovni, o čom svedčia aj na horory nezvyčajne vysoké hodnotenia, či už na csfd, alebo imdb. Spin-offy s bábikou Annabelle už sú na tom kvalitatívne o niečo horšie, stále však ide o nadpriemernú hororovú zábavu.

Hneď ako sa oznámilo, že aj démon Valak, ktorý sa zjavuje v podobe mníšky, dostane svoj vlastný film, zdvihla sa vlna nadšenia. Netreba sa tomu diviť. Démonická mníška je jeden z najoriginálnejších prírastkov do panoptika hororových oblúd a je veľká šanca, že si získa kultový status rovnako ako napr. Freddie Kruger. Aj vďaka týmto faktom boli očakávania od novinky The Nun, čiže Mníšky našponované na maximum.

Prvé reakcie na film mi nahnali zmiešané pocity. Do kina som teda vchádzal s tým, že očakávania budem radšej držať na uzde. Vyplatilo sa? Bol som sklamaný rovnako ako veľká časť ľudí predo mnou? Našťastie nie! Ale aj tak filmu niečo chýbalo. Poďme však poporiadku.

Dej sa odohráva niekoľko rokov po druhej svetovej vojne v opustenom kláštore, stratenom niekde uprostred Rumunska. V ňom príde k úmrtiu mníšky, ktoré vykazuje známky záhady. Vatikán to chce vyšetriť a tak na miesto činu povoláva kňaza, ktorý má skúsenosti s prípadmi medzi nebom a zemou. Sprievod mu robí mladá novicka ( ešte nie tak úplne vysvätená mníška) v podani Taissy Farmigy, ktorú môžete poznať aj zo seriálu American Horor Story. Cestu ku kláštoru im ukáže mladý sympatický dedinčan, ktorý zastáva úlohu „mladého Indiana Jonesa“. Tento chalanko navyše objavil mŕtvolu vyššie spomínanej mníšky.

Mníška alebo The Nun je v jednej veci výrazne odlišný film od veľkej časti súčasných hororov. A to tým, že inšpiráciu čerpá najmä z hororov 70tych rokov. Toto je veľký kameň úrazu pre mnohých, ktorí film tak kritizujú. Pre niekoho to totiž môže pôsobiť viac smiešne ako strašidelne. Atmosféra, ktorá vás bude sprevádzať počas celého filmu je veľmi špecifická, ale ak vám sadne budete veľmi spokojní. Rovnako ako ja.

Nebojte sa. Stále sa tu nájde aj niekoľko jumpscareov, teda lakačiek, ktoré sú dnes tak obľubené. Je ich ale o čosi menej ako v iných hororoch. Prekvapivo mi to nevadilo. Kým iné horory budujú atmosféru postupne a tie najstrašidelnejšie momenty si nechávajú nakoniec. Mníška okrem úvodných 15 minút srší strašidelnou atmosférou takmer nepretržite.

Veľkou škodou je, že v závere sa film mení na novodobého Van Helsinga. Ide viac o dobrodružnú „podívanú“ než hororovú, čo je škoda.

Veľkým prekvapením pre mňa boli herci. Prakticky ide o neznáme mená, no vo filme vôbec nepôsobili rušivo a človek má tendenciu s nimi sympatizovať. Tŕňom v oku môže byť mladý dedinský „Indiana Jones“, ktorý slúži hlavne na odľahčenie atmosféry.

S kina som odchádzal na šťastie spokojný. Film ma nenudil, atmosféru mal skvelú a Valak bol démonický ako vždy. Mníška síce nedosahuje kvality The Conjuring, ale obe časti Annabelle „nakopala“ do rozkroku. rozhodne sa nejedná o najlepší horor tohto roka a moju pozitívnu recenziu štasti ovplyvnili nulové očakávania a preto záverečné hodnotenie bude len (no pre niekoho až) krásnych 7/10.

 

0 comments