YOU – Ako (ne)byť stalkerom

Máme tu nový seriál od Netflixu. S krátkym a jednoduchým názvom YOU. Všetko to bude o tebe, tej, ktorú sledujem. Na internete, doma, v práci, v škole. Proste všade. Nič mi neujde. Ani ty. Aj takto by mohol vyzerať úvod nového seriálu točiaceho sa okolo Joa, stalkera.

Každý z nás mužov už bol niekedy označený za stalkera. Právom či neprávom. Veď keď sa vám nejaké to dievča zapáči a nič o nej neviete, chcete to zmeniť a získať čo najviac informácií, ktoré vám môžu byť nápomocné pri bližšom zoznámení sa, balení…ale aj creepy sledovaní. A práve to posledné vám názorne ukáže YOU.

Kto je Joe? Mladý chalan, vlastník malého kníhkupectva, ktorý je tak troška stalker. Už v úvodných minútach sa v kníhkupectve objaví krásna Beck. Okamžite ho očarí. Zjavom a aj inteligenciou. Neubehne ani chvíľa a Joe už stojí pred jej bytom a cez okno ju pozoruje. Aj vtedy, kedy by nemal.

Dá sa na stalkerovi postaviť zaujímavý a chytľavý dej? Dá! Ale treba mať na to dobrého herca, čo Penn Bagley ako Joe zvláda bravúrne. Dokáže byť sympatický a empatický, čiže úplne chápete, že mu Beck podľahne. Aj keď nie hneď. Popri všetkom tom stalkerovaní, rieši aj situáciu u svojich susedov. Desaťročný chlapec Paco a jeho matka čelia domácemu násiliu a Paco vzhliada s prosbou o pomoc práve k Joeovi. Tomu Pacova situácia nie je ľahostajná. Tu si Joe získava najviac sympatií od divákov. Neviete či ho máte hejtovať alebo mu držať palce. Ťažká dilema.

Zároveň Joe dokáže byť riadne creepy, špecialne v momentoch, kedy sa prihovára sám sebe a súčasne nám divákom. Navonok dokonalý chlap (niekedy až moc), no vo vnútri komplet psychopat, ktorý nemá problém vziať kladivo a zasadiť vám jeden smrteľný úder. Napriek všetkému o sebe tvrdí, že nie je vrah.

To, čo ma na seriály mierne škrelo boli ženské predstaviteľky. Áno, Beck je „kráska k pohledáni“, no sem tam máte chuť ju prefackať. Oproti jej ostatným kamarátkam je to však úplný anjelik. Kamošky sa nedajú označiť inak ako preafektované čúzy, čiže typické američanky. Šťastie, že sa dej točí najmä okolo Joa a Beck.

Nemyslite si však, že tu ide len o nejaké obyčajné stalkovanie. Novinka YOU sa dá ľahko označiť aj ako krimi. Nechýbajú vraždy, tajomná minulosť Joa, ktorá ostáva neodhalenou až do samého záveru, pátranie/stalkovanie a..no veď uvidíte, lebo rozhodne si tento seriál musíte pozrieť.

Ak sa bojíte, že ide len o niečo viac creepy verziu OC California, tak môžete byť bez obáv. Trocha romantiky, trocha thrilleru, trocha krimi, nájdete si tu proste všetko. You má len 10 častí, ale každý jeden diel je tak chytľavý, že bežný človek zvládne pozrieť celú jednu sériu za jeden víkend. Tí, čo sú viac závislí od seriálov, to dajú aj za jeden deň.

Áno, Netflix už mal aj väčšie pecky (Stranger Things, Mindhunter), ale You sa ani nesnaží hrať na niečo viac. Skvelý herec v hlavnej role, romantika (aj keď okorenená creepy stalkerovaním), krimi zápletka a kopa napínavých momentov robia z tohto seriálového počinu skvelú záležitosť, ktorej podrážajú nohy len nesympatické ženské postavy. Za mňa parádnych 8/10.

0 comments