Zrodila sa hviezda alebo zhasla? Bradley Cooper pozná odpoveď

Oskarová sezóna pomaličky klope na dvere a tak je najvyšší čas, aby Hollywood začal do sveta vypúšťať prvé želiezka v ohni. Tento mesiac nás čakajú hneď dve. First Man – príbeh Neila Armstronga v réžii famózneho Damiena Chazelleho a Zrodila sa Hviezda – kde sa Lady Gaga objaví po boku a zároveň pod taktovkou Bradleyho Coopera. Dnes nás bude zaujímať len a len druhý menovaný snímok.

Bradley Cooper je už áčková hollywoodská hviezda, no v režisérskom kresle sme ho ešte nezažili. Úplný nováčik, dá sa povedať. O to väčším prekvapením bolo, že ako svoju prvotinu si vybral v poradí už 3 remake klasiky A Star Is Born – teda pekne po slovensky: Zrodila sa hviezda. Naposledy bol príbeh začínajúcej speváckej hviezdičky a zhasíňajúcej hviezdy sfilmovaný v sedemdesiatych rokoch a v hlavnej úlohe sa objavila Barbara Streissand.

Posledných pár dní sa v médiach skoro ani o inom filme nehovorí. Aj takého Venoma s Tomom Hardym zatienil. No len trocha. To čo sa ospevuje najviac je výkon Lady Gaga. Tá už svoj herecký talent ukázala napríklad v seriáli American Horror Story. No chvála nemíňa ani herecký či réžijný výkon Bradleyho Cooper. Máme tu teda istú oskarovú záležitosť?

Určite áno! Prvé čo mi prišlo na um po skončení filmu bolo, že by sa mal premenovať. Názov Zrodila sa hviezda nie je tak úplne výstižný. Viac by zapasoval názov Hviezda zhasína. Prečo? Lebo Jackson Mein, folkrockový hudobník a hviezda v podaní Bradleyho Coopera má vo filme o čosi viac priestoru. A možno ani nie, len si proste kradne celý film pre seba.

Ak by si mal tento film odniesť Oskara, tak za hlavný herecký výkon a réžiu. Jednoznačne. Lady Gaga je skvelá a mnohých prekvapí, že aj sympatická, len hrá samú seba. Okrem úvodných 20 minút, kedy hrá sivú nenápadnú myšku. No veríte jej to. Len to nie je na Oskara. Aspoň u mňa. Sorry Gaga.

Veľkú rolu vo filme hrá hudba. Ako inač, veď ide o film o hudobníkoch. Tú komplet celú zložila Lady G a treba uznať, že odviedla kus dobrej roboty. To píšem ako človek, čo zo srdca nenávidí muzikály a akékoľvek hudobné čísla vo filmoch.

Dá sa filmu aj niečo vytknúť? Dá, ale nie je toho veľa. Nájde sa v ňom pár hluchých miest a neduhov typických pre oskarové snímky. Najväčší problém som však mal s postavou Lady Gaga a jej hudobným smerovaním. Prvú polovicu filmu rozpráva o tom, ako chce byť sama sebou a spievať od srdca, no veľmi jednoducho a takmer bez protestu sa nechá nasmerovať do tých najpopovejších vôd. Svojim spôsobom to tvorí časť zápletky, ale že podľahne tak ľahko?

Uvidíme čo o týždeň prinesie Ryan Gosling a jeho First Man, ale už teraz si dovolím tvrdiť, že Zrodila sa hviezda si určite uchmatne niekoľko sošiek Oskara z tých najprestížnejších kategórii. A zaslúžene. Nebyť klasických neduhov oskarových snímok zadelil by som teraz to najvyššie hodnotenie. Skvelá hudba, sympatické hlavné herecké duo (hlavne Bradley Cooper) a šikovná réžia zabezpečili filmu parádňácke hodnotenie 8.5/10.

 

0 comments